Zaštita žrtava nasilja – koordinisanje sistema

0
82

Centar za socijalni rad grada Čačka je 30. marta kroz interaktivnu komunikaciju organizovao i realizovao tribinu na temu: Zaštita žrtava nasilja – koordinisanje sistema.

Tribina je održana u novim prostorijama ove ustanove.

Nakon dužeg vremena predstavnici sistema socijalne zaštite, predstavnici pravosudnog sistema, sistema unutrašnjih poslova, kao i lokalne samouprave i nevladinog sektora okupili su se i diskutovali o ovoj izuzetno osetljivoj i uvek interesantnoj temi, posebno za stručnjake koji se njom neposredno bave.

Svojim izlaganjem tribinu je otvorio predstavnik policijske uprave u Čačku Darko Zekavica, koji je izneo statistiku o broju postupanja i izrečenih Hitnih mera u protekle tri godine u okviru PU Čačak. Takođe, pojasnio je način postupanja nadležnih policijskih službenika od trenutka prijema prijave.

Predstavnik Centra za socijalni rad Sanela Božović u svojoj prezentaciji pojasnila je ulogu Centra za socijalni rad u koordinisanom odgovoru sistema, a u funkciji zaštite žrtava nasilja u porodici i partnerskim odnosima.

Tribina je zaokružena izlaganjem Ivane Kostić, kao predstavnika Osnovnog javnog tužilaštva, koja je predstavila ulogu tužilaštava u pokretanju i vođenju postupaka pred Osnovnim sudom.

Prilikom postupanja u slučajevima nasilja u porodici ne može se posmatrati i postupati kao u ostalim krivičnim delima, već se mora pristupati sistemski celokupnoj porodici sa kojom treba raditi dugotrajno i vrlo pažljivo kako bi se problem prevazišao. Samo sankcionisanjem nasilnika ne rešava se problem – navela je on.

Izlaganja predavača izazvala su interesovanje, kako kod predstavnika Centara za socijalni rad iz okruženja, tako i kod predstavnika nevladinog sektora. Vođena je konstruktivna diskusija koju je usmeravala moderator tribine Vesna Tomljanović.

Iznošena su iskustva u postupanju i izazovi sa kojima se stručnjaci susreću. Istaknuti su primeri dobre prakse. Od strane nevladinog sektora Moravički okrug je pohvaljen s obzirom način na koji se svi sitemi odnose prema žrtvama nasilja u porodici i partnerskim odnosima.

Dominantna je potreba da se predstavnicima lokalne samouprave predoči mogućnost i važnost otvaranja savetovališta u okviru kog bi se sprovodio i tretman počinioca nasilja, čime bi se dodatno preveniralo nasilje u porodici i obezbedila adekvatnija zaštita žrtve.

TEKST JE NASTAO U OKVIRU MEDIJSKOG PROJEKTA “PORODIČNO NASILJE – VELIKI DRUŠTVENI PROBLEM“, KOJI SUFINANSIRA GRAD ČAČAK U OKVIRU PROJEKTA ZA OSTVARIVANJE JAVNOG INTERESA U OBLASTI JAVNOG INFORMISANJA

Prethodni članakMa ćuti
Sledeći članakU osam sela Dragačeva novih 10,5 kilometara asfalta

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here