Rat u Ukrajini sigurno će doprineti tome da rast BDP u Srbiji bude niži od planiranih 4,5 odsto u ovoj godini, ali i do više inflacije, rasta budžetskog deficita i javnog duga.
To je izjavio profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić.
Arsić je na predstavljanju novog izdanja stručnog časopisa Kvartalni monitor naglasio da će rat u Ukrajini negativno uticati na Srbiju preko rasta cena energenata, metala, žitarica i hrane, smanjenja izvoza u Rusiju i Ukrajinu, usporavanja rasta evropskih privreda i očekivanog smanjenja domaćih i stranih investicija.
– Zato je izvesno da će rast BDP u Srbiji, koji je za 2022. planiran na 4,5 odsto biti manji, a prognoziramo i da će inflacija nastaviti da se povećava, kako ukupna, tako i bazna – rekao je Arsić u ime autora „Kvartalnog monitora“ u izdanju Ekonomskog fakulteta u Beogradu.
Izjavio je i da je izvesno da će fiskalni deficit, koji je u ovoj godini planiran na nivou od tri odsto, sigurno porasti.
– Razlozi za pogoršanje fiskalne situacije su problemi u energetskom sektoru Srbije, koji su uticali na uvoz energenata, predizborna trošenja, kao i rat u Ukrajini – rekao je Arsić.
Naglasio je i da je izvesno da će Srbija morati da pomogne preduzećima iz energetskog sektora, koja će ostvariti gubitke.
– Taj trošak će se prevaliti na građane, odnosno poreske obveznike – upozorio je Arsić.
Ocenio je da vlast nije odgovorna za rast cena energenata na svetskom tržištu, ali da je odgovorna za povećani uvoz struje i gasa usled lošeg upravljanja javnim preduzećima, uključujući tu havarije i nedostatak uglja u EPS, kao i kašnjenje u proširenju skladišta gasa Banatski dvor.
Izvor: FoNet
stop naprednoj pljacki
Jeste otktili rupu na saksiji. Pa u celom svetu jr. Ne živimo mi na marsu. Šta je cilj ove analize? Da se poubijamo. Ma ne. Samo da se pametiuje.
Gospodo, to nije ekonomska prognoza već realnost. Cene za 30% veće, a plate za 5%.Realna inflacija je, prosto, 25%. Eto na šta nas je sns doveo posle 10 godina vlasti a svi projekti realizovani, kojima se hvale, su iz kredita. Gde su novci, sinovci? Javni dug uvećan duplo. Gde su pare od zatezanja kaiša?
Glasajte opet SNS!