“Planinarski savez Srbije nije protiv izgradnje vidikovca na Kablaru“

8
570

ČAČAK – Predsednik Planinarskog saveza Srbije Iso Planić izjavio je danas da ta organizacija nije protiv izgradnje staklenog vidikovca na Kablaru kao i da nije među udruženjima koja protestuju protiv te odluke.

On je u saopštenju dostavljenom medijima naveo da PSS jeste izrazio zabrinutost za prirodu, ali da nijednog trenutka nije usvojio „to što se sada stavlja u izjave savezu“.

Informacija da se mi protivimo izgradnji nije tačna. Meni je neprijatno kada neko PSS koristi za ovakve stvari. Mi smo na inicijativu lokalnog planinarskog kluba razmatrali izgradnju vidikovca na Kablaru na šta je naša Komisija za zaštitu planina reagovala i tada smo izdali jedno saopštenje koje je UO usvojio. Planinarsko društvo Kablar iz Čačka, ima pravo da zauzima sopstvene stavove, verovatno su o tome ranije promišljali, ali to ne znači da je PSS istog stava – naveo je Planić.

On je istakao da je nemoguće je oživeti Ovčar Banju bez razvijanja određenih turističkih detalja i atrakcija koje će privući turiste.

Uveren sam da se pažljivim promišljanjem može osmisliti vidikovac na vrhu Kablara koji će izaći u susret potrebama razvoja turističkih kapaciteta. Nešto mora da se gradi i da bude u funkciji turizma, jer su klisura i Ovčar Banja i turistički potencijal. Nemam ja otpor prema tome da se tamo nešto gradi, ali to treba raditi s merom da ne narušava prirodu. Ako me pitate da li sam ih posetio takve atrakcije… Pa, jasno je da vidikovaca i turističkih atrakcija ima svuda u svetu, u nacionalnim parkovima, zaštićenim područjima, to je ono što svaki planinar obiđe, ma gde da ode – zaključio je Planić, prirodnjak koji je obišao gotovo ceo svet.

Izvor: Tanjug

Prethodni članakNovi cenovnik goriva: Dizel dodatno poskupeo
Sledeći članakNastavničko veće čačanske Gimnazije: Smernice Ministarstva prosvete izazivaju bes i rezigniranost

8 KOMENTARA

  1. Neka I postane deo estrade. Pa sta? Neka dolazi narod. Sve dok ima naroda Ima I zivota. To je kao kuca. Kuca nije zid, soba, kupatilo. Ako tu nema ljudi da koriste to je mrtvo. Cemu? ZnacI sve treba podrediri coveku. A Kablar je veliki I ima sume na pretek. Doduse I sela su nam se pretvorila u sume. Pa ovi koji su ih napustili zale za zelenilom. Predlog, vratite se na svoju dedovinu, uljudite je I uzivajte. Pozovite I prijatelje iz grada. Upotpunite uzivanciju.

  2. Taj tzv vidikovac će se očito napraviti! I putevi, i staze, pa i neki sanitarni čvor, jel tako…? Biće to lepo..funkcionalno, nekome i korisno.. Biće i posetilaca… KoAli Kablar više nikada neće biti isti!!! Postaće deo estrade!

  3. Vidim sve jača kampanja naprdnjaka za staklenik. Prvo svi ovi svetski putnici treba da znaju da do kablara nije urađen put, niti ljudi gore imaju vodu(rzav) ,niti kvalitetnu struju. Ceo poduhvat je da bi se od para građana napraviko neko stakleno šarenilo(pink kultura) da bi lokalni tajkuni mogli posle da grade 6-to spratnice i ubiraju pare. To naravno će omogućiti ova janičarska vlast. Bez ikakve studije na uticaj na prirodu i živi svet, bez rasprave o tome šta i kako graditi samo uhvatiti na brzinu . Porediti ovo sa svetskim rešenjima je u najmanju ruku smešno. Mogu „investitori“ da požele da zidaju pored fontaneu centru,a vi recite da smo mi mrzitelji koji ne želimo napredak ove jadne zemlje….

    • Protivi se Pajo, njegova tetka i ostala bulumenta. Ali, dobro rekoste pa da Vas parafraziram, “ svako normalan ja za izgradnju vidikovca”. Zaključak se sam nameće.

  4. Naravno da se ne protive, pa to je civilizacijski redovna pojava sirom svetskih zasticenih prostora, nacionalnih parkova sa jos vecim stepenom zastite. Hipi komuna sa Kuvekalovicem na celu, zeli da postanemo poznati kao prvi koji su odbili ulaganja u nas kraj.

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here