Prema definiciji Svetske zdravstvene organizacije, reproduktivno zdravlje je stanje fizičkog, mentalnog i socijalnog blagostanja u svim oblastima vezanim za reproduktivni sistem, u svim fazama života. Reproduktivno zdravlje podrazumeva da su ljudi u mogućnosti da imaju zadovoljavajući i bezbedan polni život i sposobnost da imaju potomstvo, kao i slobodu da odluče da li će ga imati, kada i koliko često.
Sastavni deo ovoga je i pravo muškaraca i žena da budu informisani, da imaju pristup bezbednim, efektivnim, dostupnim i prihvatljivim metodama planiranja porodice po svom izboru, i pravo na adekvatne usluge zdravstvene zaštite koji ženi omogućavaju bezbednu trudnoću i porođaj.
Reproduktivna zdravstvena zaštita je skup metoda, tehnika i usluga koje doprinose reproduktivnom zdravlju i dobrobiti kroz sprečavanje i rešavanje reproduktivnih zdravstvenih problema. U to spada i seksualno zdravlje čija je svrha unapređenje kvaliteta života i ličnih veza, a ne samo savetovanje i zaštita vezana za reprodukciju i polno prenosive infekcije.
Brojni su faktori koji utiču na to da je reproduktivno zdravlje adolesceneta često ugroženo. Osetljivost je u doba adolescencije uslovljena biološkim i psihosocijalnim karakteristikama ovog razvojnog perioda. Seksualno ponašanje mladih je često rizično, a odgovornost prema sopstvenom zdravlju prilično loša.
Glavni faktori koji nepovoljno utiču na reproduktivno zdravlje su preuranjena seksualna aktivnost, pre dostizanja fizičke i psihosocijalne zrelosti, a usled neinformisanosti, zatim polno prenosive bolesti, neplanirana i neželjena trudnoća, kao i abortusi. Osim toga, na reproduktivno zdravlje utiču i seksualna iskustva, broj partnera, vrsta seksualnih odnosa, način kontrole rađanja, planiranje porodice…
Jedno od obeležja savremenog društva je i porast seksualne aktivnosti među mladima, što se manifestuje rastućim brojem seksualno aktivnih adolescenata, sve većim brojem onih koji prvo seksualno iskustvo doživljavaju u ranoj adolescenciji (16 godina) i snižavanjem prosečnog uzrasta kada se ostvaruje prvi seksualni odnos.
Jedan od ciljeva projekta “Budi odgovoran! Misli na svoje reproduktivno zdravlje“ je dublje istraživanje ovog narastajućeg problema.
TEKST JE NASTAO U OKVIRU MEDIJSKOG PROJEKTA “BUDI ODGOVORAN! MISLI NA SVOJE REPRODUKTIVNO ZDRAVLJE“, KOJI SUFINANSIRA GRAD ČAČAK U OKVIRU PROJEKTA ZA OSTVARIVANJE JAVNOG INTERESA U OBLASTI JAVNOG INFORMISANJA